В раю блаженних мук, де на тонких стеблинах
Ростуть, звиваються химерні квіти зла,
Подібні до очей жіночих і звіриних, —
В пекельному раю його душа жила...
Творчість Л.Толстого була широко відомою і високо шанувалася в Україні. Уже за життя письменника почали з’являтись українські переклади і критичні дослідження його творів.
В сім’ї Рильських знали і щиро поціновували творчість автора «Війни і миру». Мати Максима Рильського, хоча й за походженням проста українська селянка, дуже любила читати, і особливо їй подобався, як згадував поет, роман «Анна Кареніна». Його батько, Тадей Рильський, безперечно, знав творчість Л.Толстого. Є згадки про листування Тадея Розиславовича і Льва Миколайовича, хоча на жаль, документального підтвердження цьому поки не віднайдено. Тадей Рильський, як і Лев Толстой, опікувався народною освітою, створивши школу в рідному селі Романівка. Проблема зв’язків Толстого і Рильського чекає свого дослідження.
Максим Тадейович Рильський – щирий прихильник творчості Льва Миколайовича, в листі від 6.07.1962 р. до одного із дослідників творчості російського письменника А.А. Сахалтуєва пише : « Про ставлення моє до Толстого можу сказати, що не лише вважаю його одним із геніальніших письменників світу, але й люблю його творчість особистою любов’ю».
На виставці можна побачити фото М. Рильського із співробітниками музею в Ясній Поляні, де побував поет у серпні 1954 року, а також збережене в бібліотеці М.Рильського раритетне видання творів Л.Толстого, здійснене на початку ХХ ст. відомим видавцем Ситіним, якого М. Рильський в своїх листах називав «борода Ситін».