^Доверху
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonВ раю блаженних мук, де на тонких стеблинах Ростуть, звиваються химерні квіти зла, Подібні до очей жіночих і звіриних, — В пекельному раю його душа жила...

(044) 525–24–71
info@rulskiy.kiev.ua

Літературно-меморіальний музей Максима Рильського

У щастя людського два рівних є крила: троянди й виноград, красиве і корисне...

Режим роботи

Музей працює щодня
з 10.00 до 18.00.
Вихідний - Понеділок 
Замовлення екскурсій - 525 24 71 

 

29 березня 2020 року

ТАК ЧОМУ Ж ПЛАЧЕ ГАННУСЯ?..

На UA: Українське радіо (суспільне мовлення) Nina Zhezhera Ніна Жежера веде цікаву передачу «Чорним по білому». Це така філологічна гра, в ході якої слухачі мають відгадувати значення якихось нових чи, навпаки, застарілих або рідковживаних слів. А також визначати за фрагментом художнього твору його автора. Так от 28 березня поточного року ця програма була присвячена 125-річному ювілею Максима Рильського, за що ми уклінно дякуємо усіх творців цієї прецікавої радіопередачі! Гадаємо, що й Масимові Тадейовичу вона сподобалася б, адже він так полюбляв уводити в обіг рідковживані слова чи неологізми…

Радіослухачка зі Львова змогла відповісти не лишень на відносно легкі запитання (значення слів «спам» і «метикувати»), а й, не вагаючись, розшифрувати закарпатський діалектизм «гаті» (або його галицький відповідник «гачі») – так раніше в цих регіонах України називалися штани! Здавалося, що приз – книга Артема Чапая «Дивні люди» (це про те, як українські вчені відтворили за ДНК живісіньких неандертальців) у неї в кишені, але… На останньому запитанні радіослухачка «поцілила в молоко». Хоча питання, як видається, було надзвичайно простим: визначити авторство вірша «Ластівки літають, бо літається». І хоча для учасниці гри рядки ці були ніби й знайомі, та й на початку передачі, згадавши ювілей Рильського, ведуча фактично дала підказку, але… радіослухачка приписала вірша Іванові Драчеві. А потім навіть із трьох варіантів вибрала не третій і правильний (Максим Рильський), а перший і хибний (ВасильЧумак)… Таке от невезіння!

В ході передачі лунали й інші рядки Максима Тадейовича, а от про його сонет «Бодлер» Ніна Жежера Nina Zhezhera лише побіжно згадала (він її не залишив байдужою):

 

БОДЛЕР

В раю блаженних мук, де на тонких стеблинах
Ростуть, звиваються химерні квіти зла,
Подібні до очей жіночих і звіриних, —
В пекельному раю його душа жила.

Лякати буржуа, назватись людоїдом,
Що хтів би скуштувать малесеньких дітей;
Впиватися гірким, самотним, тонким медом
Нездійснених бажань і неживих ідей, —

І бачити в вині безстидної таверни
Вино Причастія, єдину кров Христа…
Хіба таке життя, потворне і химерне,
Не зветься: красота?

1920

Прослухати радіопрограму, а також інтерв’ю з Віктором Ціоном, провідним науковим співробітником КЛММ М.Рильського можна тут:
http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html…

Наш музкор

На ч/б фото з архіву Київського літературно-меморіального музею М.Рильського:
Максим Рильський (праворуч) і Микола Йосипенко