^Доверху
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonВ раю блаженних мук, де на тонких стеблинах Ростуть, звиваються химерні квіти зла, Подібні до очей жіночих і звіриних, — В пекельному раю його душа жила...

(044) 525–24–71
info@rulskiy.kiev.ua

Літературно-меморіальний музей Максима Рильського

У щастя людського два рівних є крила: троянди й виноград, красиве і корисне...

Режим роботи

Музей працює щодня
з 10.00 до 18.00.
Вихідний - Понеділок 
Замовлення екскурсій - 525 24 71 

 

7 листопада 2019 року

«ЛІПША СВОЯ ХАТА, ЯК ЧУЖА ПАЛАТА»

Сьомого листопада в рамках проекту «Рильські читання» у Київському літературно-меморіальному музеї Максима Рильського відбулася лекція Аліни Ярової (к.і.н., м.н.с. ІМФЕ ім. М. Т. Рильського) «Традиційне житло українців».

Хата – основний тип традиційного народного житла, один з найконсервативніших елементів матеріальної культури народу, який довгий час зберігав, та частково продовжує зберігати вже в ХХІ ст. свої архаїчні особливості, відображення багатовікового досвіду українців.

Тема традиційної архітектури надзвичайно широка і відображає матеріальну, духовну складові та естетичні вподобання цілого народу. За півтори години неможливо повністю ознайомитися з усіма аспектами та розглянути усі локальні особливості, проте було розглянуто такі важливі питання як: будівельні матеріали та їх заготівля, еволюція планування, основні типи конструкцій стін, екстер’єр та інтер’єр традиційного українського житла та пов’язані з ним звичаї та обряди.

Було розглянуто дві основні конструкції – каркасно-стовпову та зрубну, які мали багато різновидів та локальних особливостей.Зрубна техніка досягла високого розвитку на території сучасної України ще за часів Київської Русі Х – ХІ ст. В кінці ХІХ ст. у більшості етнографічних регіонів України почали переважати житла не зрубної, а каркасно-стовпової конструкції, що було зумовленонедостатньою кількістю деревини для будівництва.

Окрім конструкції стін на лекції слухачі ознайомилися з принципами побудови даху, покрівельними матеріалами та власне тим, як проходив сам процес будування.

Під час доповіді виникало багато питань, розгляд яких допоміг повніше розглянути тему та звернути увагу на те, що було найцікавішим для слухача: наприклад, найбільше питань викликали інтер’єр та традиції, пов’язані з народною архітектурою. Слухачам в першу чергу було цікаво, як виглядала хата та побут в ній – де спали люди, як виглядала піч, скриня, яка була підлога. Деякі аспекти викликали здивування, наприклад, використання долівки, простий побут, відмінний від сучасного, інші ж навпаки пробудили у пам’яті згадки про дитинство, та розповіді старших родичів.

Вся лекція пройшла у дружній атмосфері, відчувалося зацікавлення аудиторії та її підтримка. Автор висловлює вдячність за надану можливість долучитися до заходу та бажає музею подальших цікавих проектів!

Аліна Ярова,
кандидат історичних наук, молодший науковий співробітник ІМФЕ ім.М.Рильського

Автор світлин лекції - Степан Степаненко stepan.f.stepanenko