^Доверху
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonВ раю блаженних мук, де на тонких стеблинах Ростуть, звиваються химерні квіти зла, Подібні до очей жіночих і звіриних, — В пекельному раю його душа жила...

(044) 525–24–71
info@rulskiy.kiev.ua

Літературно-меморіальний музей Максима Рильського

У щастя людського два рівних є крила: троянди й виноград, красиве і корисне...

Режим роботи

Музей працює щодня
з 10.00 до 18.00.
Вихідний - Понеділок 
Замовлення екскурсій - 525 24 71 

 

4 серпня 2019 року

ПОЛЬСЬКА ЛІТЕРАТУРА У БРАЗИЛІЇ ТА АРГЕНТИНІ

В Музеї Максима Рильського відбулася публічна лекція кандидата філологічних наук, доцента, полоніста та викладача Київської політехніки Олександра Янішевського на тему «Феномен літератури польської діаспори в країнах Південної Америки в ХІХ–ХХ ст.».

Незважаючи на те, що на дворі розпал літа в усій своїй привабній повноті, музейна зала була заповнена шанувальниками польської мови та літератури. Цікавість людей була обумовлена заявленою кількістю інформації про літературу – для декого з присутніх – співвітчизників на далекому континенті, про яких і про який багато людей, як правило, знають не надто вичерпно. Працівники музею зробили усе, щоб приміщення, де мав відбутися захід, набуло вигляду салону, тобто створилася відповідна атмосфера: встановили великий плакат з мапою континенту, на самій мапі чітко окреслили кордони кожної країни і була вона різнокольорова; на столику, за яким сиділи слухачі, лежали тематичні листівки; напоготові був телевізор.

У публічній лекції йшлося головним чином про польських письменників Бразилії та Аргентини як країн найбільшої польської південноамериканської еміграції, із середовища якої вони могли вийти і для середовища якої могли писати. В інших країнах континенту поляки не становили більш-менш помітної спільноти, через що про неординарні постаті з літературного цеху в них вести мову не доводиться.

Зазначалося, що більшість письменників приїхали до країн Південної Америки вже сформованими майстрами з Європи, як, наприклад, Стефан Несторович, Яніна Суринова-Вичулковська, Адольф Дигасинський, Антоній Слонімський. Проте були і такі, хто сформувались як письменники на землях Аргентини і Бразилії – наприклад: Вітольд Гомбрович, Флоріан Чарнишевич, Роман Вахович, Едмунд Себастьян Вось-Сапорський.

Публічна лекція вийшла за межі своєї теми. Якось так сталося, що і протягом, і ближче до її кінця, іноді піднімалися питання польської еміграції на інші континенти ( крім Південної Америки до інших країн), а також еміграції взагалі. Після лекції у слухачів було багато запитань до лектора, що свідчить про те, що люди анітрохи не жалкують стосовно проведеного часу.

А потім у мальовничому садочку, висадженому ще великим українським поетом Максимом Рильським, і слухачі, і лектор, і працівники музею разом смакували запашний чайний напій з не менш смачними тістечками.

Олександр Янішевський

Світлини: Ірина Більдюг, Наталія Сааведра-Аревало