^Доверху
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonВ раю блаженних мук, де на тонких стеблинах Ростуть, звиваються химерні квіти зла, Подібні до очей жіночих і звіриних, — В пекельному раю його душа жила...

(044) 525–24–71
info@rulskiy.kiev.ua

Літературно-меморіальний музей Максима Рильського

У щастя людського два рівних є крила: троянди й виноград, красиве і корисне...

Режим роботи

Музей працює щодня
з 10.00 до 18.00.
Вихідний - Понеділок 
Замовлення екскурсій - 525 24 71 

 

Слово, обірване у Биківні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

— Майка Йогансена, — розповідає гендиректор заповідника Богдан Біляшівський, — розстріляли 27 жовтня 1937-го, за день до його 42-річчя. Обірвалося життя надзвичайно активної і талановитої людини, яка у своїй творчості послуговувалася принципом: "Немає такої речі, якої не можна було б описати цікаво". Він надихав молодь, дуже любив веселі містифікації. Наприклад, стверджував, що є далеким родичем Мігеля Сервантеса... 

 На допитах Майк Йогансен (1895–1937) був відвертий: "В бесідах з Епіком, Вражливим я говорив, що Остап Вишня ніякий не терорист. Що саджають людей безвинних у тюрми. Я стверджував, що арешти українських письменників — результат розгубленості й безсилля керівників партії і Радянської влади".

 

"О РЫЛЬСКОМ НАДО ЧАЩЕ ПИСАТЬ КАК О ТЕРРОРИСТЕ И НАЦИОНАЛИСТЕ"

Володимира Юринця (1891–1937), філософа, літературознавця і публіциста, не врятувала навіть щільна співпраця з органами ГПУ-НКВД. Інтелектуал-поліглот з Галичини навчався в найкращих університетах Європи: у Відні на фізико-математичному факультеті, у Берліні й Парижі — на філософському. Здобув ступінь доктора філософії. У Першу світову воював у війську Австрії, потрапив у полон до росіян. У роки революції захопився марксистськими ідеями, закінчив Інститут червоної професури в Москві. Очолював Харківський інститут філософії і природознавства, обирався академіком ВУАН. 1931-го Юринця кваліфіковано як прихильника буржуазно-ідеалістичної філософії, виключено з партії та зі складу академіків ВУАН. З 1933-го — таємний агент ГПУ.

Фрагмент з протоколу допиту В.Юринця від 28 липня 1937 р.:

"...В конце декабря 1933 года на одном из свиданий Козельский и Долинский сказали мне, что "украинский писатель Вакар является террористом, он имеет в этом отношении влияние на Влызько, и вся группа футуристов — это террористы". Они же предложили мне после встречи с кем-либо из указанных лиц написать доклад, что Влызько, Вакар и Семенко являются укр. террористами и подготовлявают тер. акты. Выполняя эти указания, в декабре 1934 г. я встретил в Киеве Семенко, говорил с ним об общих вопросах, вовсе не затрагивая вопроса о терроре. На очередной встрече с Долинским представил указанный выше доклад, характеризующий всю группу футуристов… как террористов.

Вопрос: В мае 1935 г. и в апреле 1936 г. вами представлено два доклада о подготовке теракта против Постышева украинским поэтом Максимом Рыльским и "его группой". Что вам было известно о подготовке Рыльским теракта? 
Ответ: Оба доклада о Рыльском лживы и провокационны, я никогда ничего не знал о террористических намерениях Рыльского. Первый доклад… написан мною по заданию Долинского… Второй — по указанию Пустовойтова, который очень часто указывал мне на то, что о Рыльском надо чаще писать как о террористе и укр. националисте…" 
4 жовтня того ж року філософа стратили. Розстріляли і його кураторів з НКВД Сергія Пустовойтова і Семена Долинського.

— Ми повинні зрозуміти одне, — підсумовує професор Юрій Ковалів, — це була війна. Вона розпочалася щойно Богдан Хмельницький уклав Переяславську угоду з Москвою. Відтоді вона точилася весь час і триває досі. І триватиме доти, доки існуватиме Москва.